Lancelot-Silahlar-Browning

ICQ:4709341

 

Browning HP 35


Browning Hi-Power olarakta bilinir.1935 yılında John Browning tarafından tasarlanan silah ilk kez FN tarafından üretildi.Aradan 66 yıl geçmiş olmasına rağmen üretimi hala devam etmektedir ve şimdiye kadar elliden fazla ülkenin ordusu tarafından kullanılmış olan son derece başarılı ve bir o kadar da güvenilir bir silahtır.

Günümüzün otomatiklerine göre oldukça ağır ve mermi enerjisi düşük kaldığı halde yinede isabet oranı yüksek sayılabilir.

1935 yılından bu yana orjinal dizayn üzerinde oldukça az değişiklik yapılmıştır.Şu anda sadece 9x19 Parabellum modeli üretilmekte.9x21 Luger versiyonunun ne zamandan beri üretilmediği hakkında bir bilgi mevcut değil.

Orijinal Belçika üretimlerinin kapak takımının sol tarafında "Fabrique Nationale Herstal Belgium Browning's Patent Depose FN (Yıl)" ibaresi var.Askeri modeller NATO seri numarası taşıyor.Canada yapımlarında ise "J Inglis" ibaresi var.

Türkiye'de çok yaygın olarak kullanılan bir silah.Bu silahla oldukça fazla atış yapmama rağmen alışmak hiç de kolay olmadı.Silah gerçekten ağır ve oldukça tepiyor,üstelik sadece yukarı doğru değil sağ yukarı diyagonel bir tepmesi var,bu yüzden 10 metreden bir kolasını vurabilmem için ilk denememde birkaç şarjör boşaltmam gerekti!

Boş ağırlığı 880 gram;aslında şu sıralar Türkiye'de üretilen HP 35 taklidinden 120 gram daha hafif!Tabii bu MKIII modelinin ağırlığı;ama sanırım MKII arasında pek fark yok.

Şarjörü 13 mermi alıyor;şarjör yerine yerleşmeden namludaki mermi ateş almıyor.Namlunun içine bakarken tetiği çeken oldukça fazla sayıda ölü olduğunu düşünürsek fena bir özellik değil.